Příjemnou noc, dnes je neděle 19.5.2024, svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek.

slide 1

 Vítejte na mých soukromých webových stránkách plných obrázků, fotografií, zajímavostí a informací.

Naše projekty

Jmenuji se Zbyněk Mlčoch, jsem neurolog. Zabývám se administrací webů o kouření cigaret (kurakovaplice.cz), alkoholismu (alkoholik.cz). Technicky a obsahově řídím od roku 2009 web největší bezplatné právní poradny online v ČR (www.bezplatnapravniporadna.cz), pečuji též o veřejnou poradnu pro všechno s názvem Moje starosti (www.MojeStarosti.cz). Dále mám na starosti rozcestník psychotestů (www.psychotesty-online.cz).
Další mé stránky jsou Příznaky, projevy nemocí (www.priznaky-projevy.cz), který byl spuštěn v únoru 2012 a aktualizován na novou verzi redakčního systému v září 2018. Předposlední web, který jsme spustili jsou stránky s radami a návody (www.RadyTady.cz) - duben 2013.
V roce 2015 jsme spustili na dlouho poslední nový web. Je o bylinkách a najdete ho na adrese www.bylinkyprovsechny.cz  (živé bylinky na prodej nabízíme na www.MojeZiveBylinky.cz ).  

Přehledný seznam všech mých projektů a domén je na www.zmwh.cz   

Proč tento web existuje?

Jeho cílem je, aby lidskou a srozumitelnou formou sloužil všem, kteří hledají konkrétní informace v různých chvilkách svého života - ať už těch příjemných nebo náročných

Nové články ve webu

Nejnovější přidané stránky zbynekmlcoch.cz jsou zveřejněny pod tímto textem nebo v části "Nové články (RSS) ".

Doufám, že se vám zde bude líbit a že tu najdete spoustu infomací a fotografií, které vás zaujmou.

Medicína - náhodné články

Růst, výška a hmotnost dítěte - růstové tabulky, percentilové grafy

Percentilové grafyRodiče své děti rádi porovnávají - nejčastěji v jejich dovednostech - kdy se poprvé posadili, kdy udělali první krok, kdy řekli první slovo a podobně. Mnozí rodiče také přemýšlí nad tím, zda jejich dítě růstově nebo hmotnostně nezaostává. Na tuto otázku může odpovědět tato stránka, která obsahuje percentilové pediatrické grafy, kde může každý své dítě nalézt.

 

 

Pittsburský protokol a odstranění krčních mandlí, tonzilektomie - indikace

pittsbursky-protokol-a-odstraneni-krcnich-mandli-tonzilektomie

pittsbursky-protokol-a-odstraneni-krcnich-mandli-tonzilektomie
Indikace pro odstraňování krčních mandlí jsou opakovaně diskutovány z pohledu řady odborností. Jednoduchá a všeobecně akceptovaná kritéria neexistují. Při postižení vlastní patrové mandle patří k indikacím opakovaný akutní zánět (četnost se řídí většinou kritérii Pittsburského protokolu – hnisavá angína 7krát v jednom roce, 5krát ročně 2 roky po sobě, 3krát ročně 3 roky po sobě). Diagnostika by měla být přesná a neměly by být zahrnovány povšechně záněty faryngu. Podporující moment pro operační řešení je průkaz beta‑hemolytického streptokoka.

___
___

Syndrom zamrzlého ramene, zmrzlé rameno - příznaky, léčba, diagnostika

syndrom_zamrzleho_ramene.jpg Je častým onemocněním postihujícím ramenní kloub. Přetěžování, úraz či revmatické onemocnění způsobí zánět, který se projevuje prudkou bolestivostí ramene vznikající při každém pohybu, poté i v klidu a v noci. Pokud v této akutní fázi nedojde k dostatečně radikálnímu zásahu, stav přechází do stadia chronického , jehož důsledkem je znehybnění ramene-zamrznutí (tedy. freezing shoulder syndrom).

___
___

Zamyšlení - náhodné články

Fejeton o fejetonu aneb Jak se píše fejeton

fejeton.jpg„Fejeton není úvaha, proto svůj mozek pošlete klidně na pivo!“ Mozek je vůbec divný orgán. Řekl bych, že žije zcela nezávisle na svém hostiteli. Je tam tak trochu na návštěvě. Dělá po sobě bordel a neuklízí. Někdy se dokonce zdá, že se vám v hlavě usídlil jiný mozek.

 

 

 

Po 10 letech v divadle ... už jsem zapomněl na to kouzlo skutečných lidí na představení.

divadlo.jpg
Před několika dny jsem dostal ke svátku jako dárek mimo jiné i vstupenku do divadla. Přiznávám, že v rámci toho, zažívat co možná nejvíce zajímavého a nového ve svém životě jsem byl rád a maximálně jsem tento nápad uvítal.
___
___ 

 

Asketický svobodný milionář neměl televizi, auto, byt, děti a nosil oblečení ze sekáče

milionar.jpgPřed několika dny jsem viděl v televizi Nova ve zprávách reportáž o milionáři, který žil celý život jako asketa. Pracoval v továrně, kde si vydělával celkem málo, ale spořil.

 

 

Vztahy - náhodné články

Vliv porna na vztah a zdraví -

porno-vztah-zdravi-nevera.jpgDíky internetu je nabídka erotických fotek a filmů k dispozici prakticky vždy a všude. To se samozřejmě podepisuje na mnohých sférách každodenního života. Jak dětem vysvětlit, co je to za zvláštní obrázky, když někde zahlédne přebal rozpustilého časopisu, nebo nějakou scénu z hanbatého filmu?

___
___

Co může zničit vztah - hádky, mlčení, snaha změnit druhého, finance, přehánění, sledování, žárlivost, srovnávání, lež, nejistota

co-muze-znicit-vztah-hadky-mlceni-snaha-zmenit-druheho-finance-prehaneni-sledovani-zarlivost-srovnavani-lez-nejistota

co-muze-znicit-vztah-hadky-mlceni-snaha-zmenit-druheho-finance-prehaneni-sledovani-zarlivost-srovnavani-lez-nejistota
Láska není to, co vídáme v kině. Nespočívá v romantických schůzkách a něžných polibcích za svitu luny. Šťastný vztah, to je práce, založená na vzájemné úctě a toleranci. I soulad je snadné narušit. Přečtěte si náš seznam 20 skutečných zabijáků vztahu. 

___

___

Otec - jeho úloha a role vůči dětem a ženě - k zamyšlení pro tatínky

otec_a_deti_role_otce.jpg Milí tatínkové. Jste důležití. A moc. Pokud vám to už nikdo dlouho neřekl, že vás potřebuje a má rád nebo máte pocit, že vás nikdo nepotřebuje, přečtěte si následující článek. Pochopíte co všechno znamenáte ve vaší rodině.
___
___

Texty - náhodné články

Co ženy trápí po čtyřicítce

Většina zdravotních problémů přichází po čtyřicítce. Co ženy nejvíc trápí?

Nedostatek energie, migréna i křehké kosti. Celé řadě potíži však můžete předejít. Choďte víc pěšky, upečte si makový koláč, pijte odvar z pohanky a z jídelníčku vyškrtněte colu.

Únava a malátnost

Příčinou může být nedostatek železa. Ten bývá většinou provázen i dalšími potížemi, jako jsou závratě, pocit celkové slabosti, zhoršená schopnost soustředění, dusnost při námaze či nápadně bledá pokožka. Tento stav se označuje jako anémie (chudokrevnost). Trpíte některým z uvedených příznaků? Zajděte k lékaři a nechte si udělat krevní test. Do jídelníčku přidejte také potraviny bohaté na železo (čočka, hovězí a kuřecí maso, ořechy, datle, cizma, rozinky, červená řepa, špenát).

Křečové žíly

Vyhněte se dlouhému stání. Pokud je to možné, každých 15 minut si sedněte a zvedněte nohy. Natahujte a ohýbejte nohy i pod stolem, odložte těsné džíny a boty na vysokém podpatku. Uvařte si občas pohanku (je plná rutinu, který posiluje stěny cév), nebo odvar z pohankových otrub, pijte mrkvovou šťávu a zkuste doplňky s pupečníkem asijským (gotu kola).

Problémy s inkontinencí

Povolené svaly pánevního dna posílíte speciálním cvičením nebo bylinkami. Stoupněte si, pokrčte jednu nohu, uchopte ji pod kolenem a přitáhněte stehno k hrudníku. Vydržte a vraťte se zpět do základní pozice. Nebo si sedněte na paty a mírně nadzvedávejte hýždě. V sedu se také můžete opřít o lokty a napodobovat jízdu na kole. Z bylinek zmírní potíže kotvičník, klikva, zázvor, třezalka, chmel, řepík nebo klanopraška.

Osteoporóza

Prevencí je pravidelný pohyb a strava s dostatkem vápníku. Dejte si denně svižnou procházku (3-4 km). Konzumujte víc mléčných výrobků, čerstvé zeleniny, ořechů (nejlepší jsou lískové) občas si dejte sardinky. Jasným favoritem v obsahu vápníku je mák - 100g mletého máku pokryje doporučenou denní dávku. A zapomeňte na Coca-Colu. Ta je totiž podle odborníků největší „požírač" kostí.

Důlky na stehnech

Snižte příjem solí a zásobte tělo draslíkem. Nadbytek soli způsobuje, zadržování vody v těle (ta se pak často hromadí na stehnech), draslík naopak odvodňuje. Dejte si banány, sušené meruňky a pomerančový džus. Trénujte dřepy na špičkách nebo s výskokem. Masírujte si stehna grepovým či tymiánovým olejem a zajděte na lymfatickou masáž.

Bolestivá menstruace

Silná až nesnesitelná bolest při každé menstruaci může znamenat endometriózu. V tom případě se poraďte s lékařem. Při těch „běžných" bolestech zabírá např. pupalkový olej, doplňky s výtažkem z drmku obecného a šišáku bajkalského, odvar z chmelových šištic, čaj z maliníku nebo koupel s meduňkou. Potíže zmírňuje také jóga či pilates.

Zánět močových cest

Prevencí jsou brusinky, které snižují pH moči, na urologické čaje moc nespoléhejte. Ty brání spíš tvorbě močových kamenů, ale u zánětů mohou působit dráždivě. Nejvíc pomáhá pití čisté vody bez bublinek (cca 2-31 denně), která z močových cest vypláchne nežádoucí bakterie. Můžete přidat slabší odvar z heřmánku. Pomáhá i suché teplo.

Změny na prsou

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění žen, zrádné je v tom, že nebolí. Všímejte si proto pečlivě různých změn. Nebezpečná je především tvrdá bulka s nepravidelnými okraji, vtažená pokožka, zarudnutí a mokvání v oblasti bradavky a dvorce, nebo vzhled kůže připomínající pomerančovou kůru. Na nádor může upozornit také bulka v podpaží nebo oblasti nadklíčku. Změny jsou lépe vidět při vzpažení rukou.

Potíže se srdcem

V období menopauzy výrazně stoupá riziko srdečních onemocnění. Už nás totiž nechrání hormony estrogeny. Přesněji řečeno je jich v těle mnohem méně než dřív. Je proto nutné omezit nezdravé tuky, alkohol, silný černý čaj a kávu. A co srdci prospívá? Mořské ryby, olivový olej, výrobky z ovsa, mandle a ořechy, sója, jablka, zelená zelenina, celozrnné pečivo a červené víno (malá sklenka denně).

Migréna a bolest hlavy

Akutní bolest pomůže ztlumit akupresura. Několik vteřin mačkejte prohlubeň, která se nachází na spojnici kostí mezi palcem a ukazováčkem. Pak si dejte pár vteřin přestávku a znovu mačkejte, až do ústupu požití. Předcházet migréně lze také aromaterapií: (masáž spánků levandulovým olejem). Dále pomáhá extrakt z guarany, kopretiny řimbaby či sporýše.

Jídlo z fastfoodu - vliv na lidské zdraví

jidlo-z-fastfoodu-lidske-zdravi

jidlo-z-fastfoodu-lidske-zdravi
Američané snědí ročně kolem 14 milionů hamburgerů. Možná si myslíte, že Češi by takovému šílenství nemohli propadnout. Podle odborníků však i u nás neustále stoupá obliba restaurací s rychlým občerstvením, a znepokojující je tato skutečnost zvláště u dětí a mládeže.

___
___

Malá kapsička u džínů (jeansů) - proč vznikla, na co se kdysi používala

 

mala-kapsicka-u-dzinu-jeansu-proc-vznikla-na-co-se-kdysi-pouzivala

mala-kapsicka-u-dzinu-jeansu-proc-vznikla-na-co-se-kdysi-pouzivala
Džíny byly původně oblečením amerických kovbojů a farmářů. Ti si je oblíbili především díky pevné látce, která vydržela i při těžké práci. V devatenáctém století se nad pravou přední kapsou objevila ještě jedna menší kapsička a rozhodně nešlo jen módní prvek. Plnila v té době nepostradatelnou funkci.

___

___

Alkoholik.cz
Kuřákova plíce.cz
Psychotesty online.cz
Bezplatná právní poradna.cz
Mojestarosti.cz
Rady-navody.cz
Bylinkyprovšechny.cz